eja Teadus ja Kunst
Наука и Искусство
Science and Arts

Dagmar Normet (Rubinstein)

13.2.1921 (Tallinn) - 16.10.2008 (Tallinn)Dagmar Normet Dagmar Normet (sündinud Rubinstein) õppis Tallinna Saksa gümnaasiumis ja Anna Tõrvand-Tellmanni Inglise Erakolledžis, kust sai kaasa perfektse saksa, inglise ja vene keele oskuse.

Teise maailmasõja ajal tudeeris ta Uljanovski Pedagoogilises Instituudis ja hiljem Tartu Riiklikus Ülikoolis, kus ta omandas kehalise kasvatuse õpetaja elukutse. Sport ja kirjandus - kaunid kunstid mõlemad. Ja Dagmar Normet pühenduski mõlemale. Kuni võitis kirjandus ja õpetajaamet tuli maha jätta. 1956. aastal sai temast vabakutseline kirjanik.

Dagmar Normeti looming on värvikas ja mitmekesine, see on kui naeratuste vikerkaar, millist pealkirja kannab üks ta lasteraamatuid. Ta on kirjutanud värsslugusid, muinasjutte, kuuldemänge, operetilibretosid ning koos Sandor Sterniga ka filmi ”Vallatud kurvid” stsenaariumi. Ja loomulikult rohkesti lasteraamatuid: ”Delfiinia”, mitu lugu Une-Matist, ”Lõvi ja lohe”, ”Kümme ust”, ”Naeratuste vikerkaar” jt. Kõigist neist õhkub erakordset fantaasiarikkust. Unustada ei saa ka Dagmari suurepäraseid tõlkeid saksa keelest, millest populaarseimaks sai lugejate seas Mira Lobe jutustus ”Vanaema õunapuu otsas”. Ka Normeti enda raamatuid on tõlgitud mitmetesse keeltesse.

Dagmar Normet oli huvitav inimene huvitava elulooga. Sellest saame ülevaate tema kahest raamatust ”Avanevad uksed” ja ”Ainult võti taskus”. Kolmandat meenutusteraamatut, mille kallal mõte juba töötas, ei jõudnud ta kahjuks enam kirjutada.

Dagmar Normet oli daam selle sõna parimas mõttes. Ernst Idla võimlemisrühmast omandatu andis talle eluaegselt hea rühi ja kehahoiaku ning noorusliku reipuse. Ta oli karismaatiline isiksus, sõbralik ja hooliv, teisi ära kuulav ning alati oodatav kolleegide keskel. Samamoodi kõikjal, kus ta viibis, olgu loomemajades või kirjanduslikel lähetustel - ikka leidis ta uusi sõpru ja mõttekaaslasi.

Nüüd katkes pikk elu ja loometöö. Kahju. Kaotasime hea kolleegi ja sõbra. Meile jäävad temast soojad mälestused südamesse ja aegumatud raamatud riiulisse.

Eesti Kirjanike Liit

Siit võib lugeda katkendeid autobiograafilisest raamatust "Avanevad uksed", siit - 2002 aasta intervjuu D. Normetiga.


delfiin delfiin delfiin delfiin

HOME Kunst Bibliograafia Business Kogukond Haridus Perekonnad Ajalugu Organisatsioonid Mälestused Religioon Sport Varia
HOME Искусство Библиография Бизнес Община Образов. Семьи История Организации Воспоминания Религия Спорт Разное
HOME Art Bibliography Business Community Education Families History Organizations Memoirs Religion Sport Various